Słusznie wykonany zestaw okna pozwoli z kolei ominąć obrażających niespodzianek.

Trafnie stworzony zestaw okna pozwoli w dalszym ciągu uniknąć agresywnych niespodzianek.
Krok 1

Naprawdę na etapie stanu srogiego trzeba przetestować regularność wykonania ościeży (otworów okiennych) tudzież betonowych nadproży. Późniejsze przemiany będą niezwykle niezręczne. Wypada wyrównać także boki otworu okiennego ze niesamowitym uwzględnieniem wypoziomowania jego dolnej granic, na której będzie bazować okno. Otwór ościeży powinien być o 5-6 cm wyższy i obszerniejszy od sposobnych przejawów peryferyjnych futryn.
Krok 2

Przed umieszczeniem okna trzeba koniecznie rozmontować przenośne skrzydła z przeszkleniami.
Etap 3

Do peryferyjnego perymetru ościeżnicy przykręca się kotwy. Powinno się je rozmieścić w odległości ok. 25 cm od rogów ramy (ościeżnicę można też mocować na dyble; wymusza to wiercenia otworów w jej bokach i służy zwłaszcza w wypadku granic jednowarstwowych).
Krok 4

Wstawienie framudze w otwór. Wypada ją oprzeć na drętwych impregnowanych klockach zgrabnych (klocek taki musi przyuważyć się pod każdym pionowym profilem!).
Krok 5

Operując klockami i podkładkami wypada gruntownie wypoziomować dolną granicę futrynie.
Etap 6

Zasłonienie ościeżnicy w pionku (w stosunku do ziemie ściany) przy pomocy klocka o stosownie przystosowanej grubości. Wciska się go w pobliżu szlachetnego skraju ramy, po-między profil, a ścianę,
Etap 7

Sparaliżowanie ramy z wykorzystaniem klinów wkręconych niedaleko kątów.

Mity o oknach z Pcv...

Krok 8

Kotwy, przymocowane wcześniej do framudze, przyczepia się do muru. W tak zamontowaną futrynę można już wstawić skrzydła okienne. Powinno się je zamknąć.
Etap 9

Szczelinę wokół ramy trzeba przemyć z kurzu jak i lekko ją nawilżyć. Dzięki temu montażowa pianka poliuretanowa uzyska bardziej wartościową przyczepność.
Krok 10

Rozprowadzenie pianki równomiernie na kompletnym obwodzie ramy. Zapełnia się nią ok. 1/3 głębokości nieszczelności (po roz-prężeniu pianka pochwyci następną nieopanowaną przestrzeń).
Etap 11

Po spęcznieniu i stwardnieniu pianki jej wystające detale wypada skrócić mieczem równo z płaszczyzną okna.
Krok 12

Ościeże od wewnątrz najlepiej jest ukatrupić przy pomocy kawałków płyty gipsowokartonowej. Pożądane byłoby zresztą pozostawić ok. 2-milimetrową szczelinę na styku z ramą okna. Przestrzeń tę napełnia się następnie masą silikonową lub akrylową. Więcej informacji tutaj - taśma pakowa - Analogiczną nieszczelność trzeba zarówno pozostawić po peryferyjnej stronie okna (pomiędzy ramą a tynkiem). O szczelności okien i ich prawidłowym działaniu rozstrzygają nie tylko wytworne wyróżniki techniczne towaru, jak również, możliwe, że nade wszystko, niezatarty montaż.

Montaż okien wykonany ze niespotykaną sumiennością, z uchowaniem niezakłóconej techniki i kolejności prac zredukuje powstawanie mostków termicznych i szkody energii w budynku. Oto najważniejsze etapy zestawu okien.

Krok 1. Przygotowanie muru. Przed przystąpieniem do montażu trzeba detalicznie oczyścić mur z słabych kawałków a także pyłu, a w momencie konieczności użyć podkład sondujący. Na tle sposobu zestawu powinno się założyć ewentualnie zsunąć listwę parapetową.

Etap 2. Przyszykowanie okna. Kotwy, dyble lub posiłkowe śruby do montażu okien muszą przekazać wszystkie obciążenia funkcjonujące na okno, dlatego trzeba je rozdysponować na pełnym jego obwodzie w odstępach nie wielkich niż 70 cm. Następnie trzeba przykleić do okna wstążki paroprzepuszczalne od zewnątrz i paroszczelne od środka.

Etap 3. Umieszczenie futrynie. Ramę okna trzeba ulokować w otworze w ten sposób, żeby z każdej strony pozostała przetrwana właściwa dziura dylatacyjna, z przetrzymaniem pionów i poziomów.

Zamieniasz okna względnie drzwi? Znajdź Kontrahentów lub Korporacje montażowe. Określ, czego potrzebujesz, a rzeczoznawcy sami wręczą Ci propozycje. Usługa jest gratisowa. Osiągnij oferty od Firm
bądź dołóż do Firm
Etap 4. Wypróbowanie przekątnych. Ustawioną w murze ościeżnicę normujemy z wykorzystaniem klinów rozporowych i po ponownej obserwacji poziomów i pionów pilnujemy również przekątne, które powinny być równe.

Krok 5. Montaż mechaniczny. Jeśli osiedlamy okno na kotwy, wypada brać w rachubę, żeby każdą z nich przykręcić do muru dwoma kołkami rozporowymi lub posiłkowymi śrubami. Przy montażu na dyble bądź śruby samowiercące wypada uszczelnić otwory w dolnym komponencie ramy.

Etap 6. Przesiąknięcie muru. Gdyż pianka montażowa wzmacnia pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, zaleca się, aby przed jej nałożeniem zamoczyć mur wodą, między innymi. za sprawą opryskiwacza.

Krok 7. Obciążanie pianki montażowej. Przestrzeń między ościeżnicą a murem trzeba naszpikować pianką, nakładając ją od smutku do góry, prowadząc rewolwer lekko zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu pianki jej nadmiar powinno się obciąć.

Etap 8. Przyklejanie opaski paroszczelnej. Drugi zmierzch przyklejonej wcześniej do okna wstążki paroszczelnej wypada osadzić do muru w ten sposób, ażeby osłonić piankę. Zakaże to przedostawaniu się wilgoci z wnętrza w spoinę, zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu ściany.

Etap 9. Zawieszenie skrzydeł. Do tak przyszykowanej ramy możemy już umieścić skrzydła, przetestować ich funkcjonowanie i w momencie konieczności wyregulować. Jeżeli kalibrację w toku montażu skonstruujemy przez przedystansowanie szyby, wówczas okucia pozostaną w rozmieszczeniu seryjnym. Poprzez to w czasie wieloletniej eksploatacji okna do wykorzystania pozostanie kompletny zakres regulacji okuć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wybieramy kosiarkę ogrodową - rzeczowe rady. Koloryzowanie i zabezpieczanie drewnianego kompostownika - jak to zorganizować precyzyjnie.

Czy warto kupić białą szafę do domu? Jak wyeliminować kropki ze ścian?